КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест"Київська міська державна адміністрація

Виконавчий орган київської міської ради

(Київська міська державна адміністрація) КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест"

Відділ продажу:
(044) 201 20 50, (067) 408 25 55
01601, м. Київ, вул. Володимирська, 42

Девелопери забудовують Україну дорогим житлом.

Девелопери забудовують Україну дорогим житлом.

Девелопери забудовують Україну дорогим житлом.

Всупереч загальному економічному спаду, ринок елітної нерухомості незмінно зростає. Нова політична еліта встигла зібрати первинний капітал і активно інвестує його в квадратні метри.

Навіть незважаючи на те, що основні макропоказники в країні не росли, будівельний ринок на підйомі. Ринок розігрів «сірий» кеш, особливо сегмент бізнес і еліт, - констатує Андрій Гусельников, віце-президент громадської організації Ліга експертів України.

Девальвація гривні тільки посилила ефект. Володимир Тимочко, керуючий директор по прямих інвестиціях в Dragon Capital, говорить, що падіння гривні призвело до зростання продажів: «У нас були місяці, коли по 20 квартир продавали в одному комплексі. Хоча до цього - п'ять-шість ».

Бізнес-сегмент завжди стабільний з точки зору попиту і пропозиції. Тут катаклізми політичні, економічні майже ніяк не впливають на ситуацію. Зараз активно купують житло в цьому класі люди, які виїхали багато років тому жити за кордон, ділиться спостереженнями Михайло Артюхов, керуючий директор компанії ARPA Real Estate. Або ж для своїх візитів, відряджень, або з метою поліпшити умови життя родичів.

У будь-якому випадку, це хороша інвестиція, особливо зараз, коли цінник в доларах стабільно знижується, а в гривні, якщо і зростає, то дуже повільно. «У цьому сегменті ціноутворення формується у валюті і покупці практично не чутливі до девальвації в гривні. За останні три роки ціни в залежності від характеристик об'єкта знизилися на 30-50% », - зазначає Артюхов.

Найближчим часом з'являться гравці, які запропонують преміальне житло за ціною бізнес-сегмента, іншими словами - в європейському ціновому діапазоні. «Можливо це стане завдяки цінам на землю, які серйозно скоригували вниз», - прогнозує експерт. Це ще пояснюється і тим, що за часів будівельного буму кілька років тому активно запускалися нові будівельні проекти, але до теперішнього моменту пропозицій набагато більше попиту. Залишків непроданих квартир, за даними учасників ринку, вистачить на найближчі років п'ять. «І тому досить цікаві об'єкти, які раніше не були доступні, з'являються на ринку з чітким завданням бути проданими», - розповідає представник однієї з консалтингових компаній.

Сьогодні згідно з даними порталу address.ua, оголошень про продаж квадратних метрів в діапазоні ціни 250-500 тис. Дол. - 1354, від 500 тис. До 1 млн дол. - 445, а від 1 млн дол. І вище - 189. І це тільки відкритий продаж, які відображають лише третину ринку. Основна його маса переважно продається off-маркет.

Учасники ринку говорять, що останнім часом в цій ніші активно стали себе проявляти представники дрібного і середнього бізнесу. Головна причина - підрив довіри до банківської системи і побоювань після тривалого банкопаду. За словами Тимочко, у людей по суті не залишилося вибору, куди можна інвестувати. І кращого місця заощадження своїх доходів, ніж нерухомість, сьогодні і не придумати.

За спостереженням Костянтина Браво, комерційного директора компанії New Sigma Development, останні два-три роки люди сильно переключилися на нерухомість. Нести гроші в банки стало занадто ризиковано. Ні банківських депозитів, ні цінних паперів, практично немає нічого, крім нерухомості, перераховує Толмачов. А ринок нерухомості - один з найстабільніших і надійних об'єктів інвестування. «Тому що квадратні метри нерухомості нікуди не втечуть, і їх ніхто не забере», - додає Браво.

З іншого боку, криза вдарила так сильно, що дрібний і середній бізнес не може вижити, закривається і інвестує кошти в нерухомість. «Якщо я сьогодні купую за ціною 30, а можу продати за 40, то це кращий королівський бізнес, ніж займатися торговою точкою, яка постійно в збитку», - пояснює переваги Толмачов.

В цьому класі стає все більше нових девелоперів, відзначають учасники ринку. Чим вище клас, тим складніше працювати, продавати, тим більше сильно позначається репутація компанії, її історія, авторитет, кількість введених в експлуатацію об'єктів. Але це не відлякує забудовників. «Навіть якщо настане певне затишшя, квартири можна здати в оренду і отримувати мінімальну прибутковість, якщо вони не будуть продаватися», - говорить девелопер. Гусельников вважає, що особливо нічого боятися, оскільки прибутковість цього сегмента достатня, щоб перекрити будь-які ризики.

Так, за його даними, сьогодні собівартість квадратного метра житла в Києві складає 11 тис. Грн, тоді як в елітному класі ціни від 40 тис. Грн і вище. «При рентабельності 30-40% - це вже вважається хорошим бізнесом», - ділиться Гусельников. А з таким доробком, як зараз, краще і не придумаєш. Тим більше, що попит підсилює девальвація національної валюти і поки що передумов до зворотної тенденції очікувати не доводиться.