КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест"Київська міська державна адміністрація

Виконавчий орган київської міської ради

(Київська міська державна адміністрація) КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест"

Відділ продажу:
(044) 201 20 50, (067) 408 25 55
01601, м. Київ, вул. Володимирська, 42

Порожніх майданчиків в бізнес-центрах стає все менше

Порожніх майданчиків в бізнес-центрах стає все менше

Порожніх майданчиків в бізнес-центрах стає все менше

Столичний ринок бізнес-центрів приростає новими площами в мізерній кількості. У місті зараз налічується близько 1,8 млн.кв.м. якісних БЦ, з них нова пропозиція 2016 року - лише 16 тис. кв. м. У третьому кварталі з'явився тільки один новачок - будова В бізнес-центру «Лагода» (клас В, 9 тис. кв. м), інформує еizvestia.com.

Саме таким «обережним» зростанням загальної пропозиції експерти пояснюють позитивний тренд зменшення вакантності і стабілізації ставок.

«Причина не тільки в значно меншому обсязі нової пропозиції офісних приміщень в цьому році (в порівнянні з попередніми періодами), але і в тому що найбільш якісні і масштабні проекти, які були введені в 2011-2013 роках (« Торонто »,« Гулівер » , 101 Tower, IQ, «Сенатор») більшою мірою заповнені орендарями або активно заповнюються. Найбільшим «відкриттям» наступного року має стати БЦ Астарта », - вважає директор департаменту офісної нерухомості Colliers International Олександр Семенов.

На кінець третього кварталу 2016 року вакантність знизилася на 1,5 пункту і склала 19,4% (у класі А класі на 1,1 пункт до 27,6%, а в класі В - на 1,7 пункту до 17,0% ).

Читайте: Дослідники Уортонской школи бізнесу визначили найуспішніший тип особистості

При цьому найбільша кількість операцій була пов'язана з переїздами (50,7%) і переглядом умов оренди / продовженням договорів оренди (47,6%), повідомила UBR.ua аналітик компанії JLL в Україні Мар'яна Супчан.

«Всього лише 1,7% площ - це угоди щодо виходу нових компаній на ринок і їх розширення. За минулі три квартали року вони були одиничними », - зазначила вона.
хто переїхав

Багато з угод, укладених за три квартали цього року, не оголошуються до моменту, поки орендарі зроблять ремонт і в'їдуть в приміщення. Але в бізнес-центрі IQ вже зайняли свої поверхи Jacobs Douwe Egberts, OLX, British American Tobacco, DEC, плюс відкрилися ресторан COIN і їдальня Wlunch. В результаті вакантність знизилася до 30%, повідомила директор з маркетингу IQ Business Center Олеся Назаренко.

Серед нових орендарів БЦ «Сенатор» компанії Mondelez Ukraine, Baxalta, Arzinger і ін. У БЦ «Гуллівер» - офіси рітейлерів Colin's і «Ельдорадо», міжнародної юридичної фірми Kinstellar.

У SP Hall (пр. Бандери / Московський, 28 а) переїхали Danone, косметична Beiersdorf Ukraine, фармацевти Boehringer Ingelheim.

А ось ті компанії, які перепідписувалися договору, залишаються на більш вигідних умовах, зазначають експерти.

«Компанії у яких договори оренди закінчуються до кінця цього року або в першій половині наступного року, досить імовірно будуть останніми, хто зможе істотно поліпшити комерційні умови оренди в середньостроковій перспективі», - вважає Олександр Семенов.

Пояснює він це прагне до «здоровому» рівню вакантності.

«Оптимальною для ринку вважається вакантність в 10% і ми дуже повільно до неї наближаємося. Більш того, в зв'язку з тим, що найближчим часом на ринку не очікується масового введення в експлуатацію великих проектів, орендарі з великим об'ємом орендованої площі (більше 5000 м2), зіткнуться з низькою пропозицією таких лотів і, можливо, меншою готовністю орендодавців йти на поступки з комерційних умов », - вважає Олександр Семенов.

«Основними драйверами залишаються IT і виробничі компанії, в цілому на них припадає третина угод з початку року. Зменшується активність банків і фінкомпаній, трохи виріс попит з боку розробників надр », - зазначила аналітик відділу досліджень компанії JLL (Україна) Мар'яна Супчан.

В цілому по ринку, за підсумками третього кварталу, максимальна базова орендна ставка не змінилася і склала $ 340 / кв. м в рік ($ 28 / кв. м в міс.).