КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест"Київська міська державна адміністрація

Виконавчий орган київської міської ради

(Київська міська державна адміністрація) КП "Фінансова компанія "Житло-Інвест"

Відділ продажу:
(044) 201 20 50, (067) 408 25 55
01601, м. Київ, вул. Володимирська, 42

Українцям відкриють нові дані про житлі, що будується.

Українцям відкриють нові дані про житлі, що будується.

Українцям відкриють нові дані про житлі, що будується.

З відкритого реєстру пайових внесків можна буде дізнатися на яку інфраструктуру витратився забудовник.

Київська влада хоче навести порядок в питанні обліку пайових внесків, які сплачують забудовники на розвиток інфраструктури. КМДА анонсувала запуск через 2-3 місяці відкритої електронної бази договорів із зазначенням розмірів пайових внесків кожної компанії.

Це повинно полегшити умови роботи забудовників і допомогти зменшити корупцію при сплаті внесків, розповів UBR.ua керуючий партнер юридичної фірми Pravovest Гліб Сегіда. За його словами, проблема розрахунків і сплати пайових внесків увійшла в ТОП-5 причин, що гальмують роботу будівельної індустрії, виділених бізнес-омбудсменом влітку минулого року.

Нагадаємо: тоді в чорний список також потрапили складності з отриманням інформації з питань містобудування, архітектури, планування територій; відсутність даних щодо цільового використання землі (це не дозволяє заздалегідь «прицінитися» до ділянки, і зрозуміти, що можна будувати в конкретному місці, а що заборонено). А замикають п'ятірку проблема присвоєння поштових адрес та застарілі державні норми і стандарти, багато з яких діють ще з радянських часів.

За ідеєю, пайовий внесок потрібен для створення інфраструктури перед введенням в експлуатацію того чи іншого об'єкта - житлового будинку, офісного центру, торгових приміщень та ін. І платити його, відповідно до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» зобов'язані всі забудовники. Для житла він становить 4% від кошторисної вартості будинку, а для комерційної нерухомості - до 10%. При цьому на практиці, як констатує Гліб Сегіда, місцева влада може зменшувати розміри пайового внеску на свій розсуд.

«У цьому і полягає корупційність цього внеску», - підкреслив юрист.

Зрозуміло, що якщо однієї компанії нарахують менше, то вона отримає явне конкурентної перевага перед тими, хто платить більше. Адже так чи інакше пайовий внесок лягати на собівартість будівництва, а значить, і на ціни для покупців.

Чиновники вже давно зрозуміли, що забудовники не проти заощадити, тому за «скромні комісійні» зменшують пайові внески для «своїх» компаній.

З відкриттям ж електронної бази з даними, які пайові внески платить кожен забудовник, можливості місцевої влади коригувати цифри істотно зменшаться. Адже тоді у ринку будуть виникати резонні запитання, чому по одному об'єкту чиновники зробили «знижку», а по іншому - зажадали повну сплату.

«Перш за все, це треба самим забудовникам. Вони отримають дані, про які раніше тільки здогадувалися або обговорювали в кулуарах. Плюс - можливість впливати на зміну умов. Владі доведеться встановлювати чіткі правила, за якими будуть грати все. А не так, що комусь дають 95% знижки, а кому-то тільки 5% », - зазначив UBR.ua адвокат, керуючий партнер ЮФ Mozhaev & Partners Михайло Можаєв.

Проте, забудовники поспішили попередити: боротьбі з корупцією нова база даних, може, і допоможе, а ось на ціни точно не вплине.

Адже, як стверджують в компаніях, в реальності вони не тільки платять внесок, а й за свої гроші підводять комунікації, облагороджують територію, будують дитячі майданчики. Загалом, ще раз фінансують все те, що повинні робити місцева влада на зібрані пайові внески. Перерахувати ж переплачені суми в рахунок офіційно внеску не виходить, нарікають будівельники.

"Часто замовнику доводиться витрачатися на інфраструктуру поза своєї ділянки. І при цьому він все одно платить внесок. Згідно із законом йому повинні зменшити останній, але правила про заліку в суму внеску вартості мереж не працюють. Провести залік практично неможливо. Доводиться платити двічі», - підкреслив партнер юридичної компанії КПД Консалтинг Владислав Кисіль.

Не рідкість і випадки, коли чиновники міняють інфраструктурні вимоги на безкоштовні квартири для міста в споруджуваних об'єктах. Таку додаткове фінансове навантаження, підтверджує адвокат, будівельники перекладають на вартість квадратних метрів. Зрозуміло, що без таких «додаткових витрат» ціни були б нижчими.

Щоб реально здешевити квадратний метр необхідно взагалі скасувати пайовий внесок. І будівельники, і юристи називають його додатковим податком на інвестиції. Він здорожує будівництво за кількома напрямками. Перше - сам внесок. Друге - витрати, пов'язані з процедурами його встановлення та оформлення.

«Сервіс по укладанню договорів та розрахунку вартості дуже слабкий. Забудовнику треба ходити і кланятися чиновникам, прохаючи їх прискорити процедури або доводячи реальність тих чи інших розрахунків. Будь-які бюрократичні навантаження закладаються в ціну. Адже компанія повинна містити штат співробітників, які оббивають пороги чиновників, а це недешеві фахівці. Не можна порівняти оплату праці простого будівельника і людини, який знає входи і виходи в чиновницькі кабінети », - зазначив Владислав Кисіль.